MyForex.pl

EUR/USD
GBP/USD
EUR/CHF
USD/CHF

KOMENTARZ GIEŁDOWY

11.01.2016 (21:28)

Chiny nadal głównym tematem rynkowym

Chiny nadal głównym tematem rynkowymPierwszy dzień handlu w tym tygodniu to kolejne informacje gospodarcze z Chin. Tym razem uwaga skupiła się na weekendowych odczytach inflacji z gospodarki Państwa Środka, które w przypadku dynamiki cen konsumenckich były zgodne z konsensusem ekonomistów, ...

... jednak w przypadku inflacji PPI, która spadła do poziomu -5,9%, doszło do rozczarowania, które nie pozostało bez wpływu na nastroje inwestorów na chińskiej giełdzie.

Indeks Shanghai Composite stracił dzisiaj ponad 5%, zbliżając się do okrągłego poziomu 3 000 punktów – dołków z okresu sierpniowej wyprzedaży. Kolejny etap wyprzedaży nie przełożył się jednak negatywnie na nastroje inwestorów na europejskich giełdach, którzy mogą zaliczyć początek tego tygodnia do udanych. Kalendarz publikacji makroekonomicznych dla strefy euro był raczej skromny, stąd dzisiejsze wzrosty największych europejskich indeksów giełdowych mogą wiązać się z poprawą nastrojów oraz próbą odreagowania zeszłotygodniowych spadków. Niemiecki indeks DAX zbliża się do końca sesji z wynikiem +0,75%, francuski CAC40 rośnie o 0,52%, natomiast włoski FTSE MIB zyskuje około 0,5%. Indeks WIG20 niestety nie podążył ścieżką wyznaczoną przez inwestorów na większych giełdach, tracąc ponad 0,7%. Największa strata jest zauważalna w przypadku walorów PKO BP na których spadki sięgają poziomu 3,5%. Jest to efekt dzisiejszych informacji Ministerstwa Skarbu Państwa, według których PKO BP może wziąć udział w projekcie dokapitalizowania polskich kopalń.

Jednak chińska gospodarka w dalszym ciągu stanowi zagrożenie dla globalnego rynku finansowego, stąd dzisiejsze wzrosty na europejskich giełdach – pierwsze w tym roku – to jedynie pierwszy z wielu potrzebnych dla rynku optymistycznych sygnałów.

Rekordowa wyprzedaż spotkała dzisiaj południowoafrykańskiego randa, który w relacji do dolara amerykańskiego na początku dnia tracił ponad 7%, jednak znaczna część spadków została w kolejnych godzinach sesji odrobiona. Południowoafrykańska gospodarka odczuwa efekt wyprzedaży na rynku surowcowym, pogorszenia sytuacji w Chinach oraz wzrostu awersji do ryzyka w skali globalnej, jednak poranne spadki to także efekt niższej płynności i aktywowania zleceń obronnych inwestorów liczących na aprecjację randa oraz zarobku w wyniku różnicy w oprocentowaniu tej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego.

W koszyku walut G10 zauważalna jest słabość franka szwajcarskiego, który znajduje się pod presją kolejnych rozczarowujących odczytów z tamtejszej gospodarki – dzisiejsze wyniki sprzedaży detalicznej pokazały spadek jej dynamiki w ujęciu rocznym do poziomu -3,1% - oraz potencjalnych działań Szwajcarskiego Bank Narodowego, który aktywnie uczestniczy w kształtowaniu kursu franka poprzez interwencje werbalne lub bezpośrednie interwencje na rynku. W trakcie minionego weekendu prezes SNB Thomas Jordan w wywiadzie radiowym stwierdził, że kurs szwajcarskiej waluty przez cały jest przewartościowany, przez co bank centralny jest gotowy do podjęcia interwencji. Nie jest to nowy rodzaj retoryki ze strony SNB, jednak wypowiedź miała swój udział w spadku kursu franka szwajcarskiego na szerokim rynku. USDCHF rośnie o około 0,5%, zbliżając się do poziomu parytetu, a symboliczny wzrost jest zauważalny także w przypadku pary CHFPLN, która rośnie o 0,05%.

Frank szwajcarski jest jedyną z głównych walut w dniu dzisiejszym, w stosunku do której polski złoty może pochwalić się aprecjacją. Sentyment inwestorów do walut z rynków wschodzących cały czas pozostaje pogorszony, a to nie pozostaje bez reakcji na kurs złotego. Dodatkowo polskie rezerwy walutowe w grudniu uszczupliły się o ponad 3 miliardy dolarów i znalazły się na najniższym poziomie od blisko 5 lat. Wobec tych wydarzeń kurs USDPLN rośnie o 0,5% do poziomu 4,0124, podobnie jak para GBPPLN, której kurs to obecnie 5,8313. Natomiast za jedno euro zapłacimy obecnie 4,36 zł.

Źródło: Robert Pietrzak, Analityk HFT Brokers

DODAJ KOMENTARZ

Imię lub nick: Jeśli masz konto zaloguj się.
Komentarz:

KOMENTARZE



Nikt jeszcze nie skomentował tej wiadomości. Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.