MyForex.pl

EUR/USD
GBP/USD
EUR/CHF
USD/CHF

KOMENTARZ SUROWCOWY

03.01.2022 (13:21)

Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowej

Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowejO ile ostatni dzień starego roku przyniósł delikatne przeceny na rynku ropy naftowej, to w nowy rok surowiec ten wchodzi pewnym krokiem – ceny ropy naftowej dzisiaj powracają do zwyżek. Na razie ruch ten ma mało istotną wymowę, bowiem dziś rynki finansowe nadal funkcjonują w pewnym okołoświątecznym i noworocznym uśpieniu (nie działają giełdy na kilku kluczowych rynkach świata, z Chinami, Japonią i Wielką Brytanią na czele).

Jednak i tak w ostatnim czasie na rynku ropy naftowej możemy mówić o utrzymujących się optymistycznych nastrojach, które wynikają z coraz mniejszych obaw o negatywny wpływ pandemii Covid-19 na globalną gospodarkę, a co za tym idzie – na popyt na ropę naftową. Wiele wskazuje na to, że wariant Omikron nie wywróci rynku ropy do góry nogami tak, jak to robiły poprzednie fale pandemii – ponieważ nie przełoży się on na tak istotne restrykcje związane z transportem i przemieszczaniem się.

Do takich wniosków doszedł także techniczny komitet, działający w ramach OPEC+, który – jak podaje agencja Reuters, w swoim raporcie poprzedzającym spotkanie krajów rozszerzonego kartelu ocenił, że wpływ Omikrona na rynek ropy naftowej będzie łagodny i krótkotrwały.

Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy będzie upływała właśnie pod znakiem OPEC. Po pierwsze, już dzisiaj kraje kartelu spotykają się w celu omówienia kandydatur na kolejnego sekretarza generalnego tej organizacji, który zastąpiłby szefującego obecnie Nigeryjczyka, Mohammada Barkindo. Tymczasem kilka godzin wcześniej swoje spotkanie rozpocznie wspomniany komitet techniczny, stanowiący ciało doradcze dla OPEC+. Komitet ma ocenić fundamenty rynku ropy naftowej na kolejne miesiące.

Po drugie, jutro będzie miało miejsce spotkanie OPEC+, na którym zapadnie decyzja na temat kształtu porozumienia naftowego w lutym. Bazowy scenariusz zakłada dalsze podwyżki produkcji – czyli kolejne podwyższenie limitu wydobycia ropy łącznie o 400 tys. baryłek dziennie. Wiele wskazuje na to, że OPEC+, w obliczu rynkowego optymizmu, nie zdecyduje się na modyfikację tych działań.

KAWA

Świetny 2021 rok na rynku kawy.

Surowce mają za sobą świetny rok pod kątem stóp zwrotu. A wśród nich, pozytywnie wyróżniała się kawa, która okazała się jednym z liderów zwyżek wśród pozostałych surowców i towarów.

Zarówno notowania kawy arabica, jak i kawy robusta, zwyżkowały w 2021 roku o niebagatelne 80%. Był to rezultat głównie obaw związanych z produkcją tego towaru w Brazylii za sprawą tamtejszych susz i przymrozków w pierwszej połowie roku. Później dały o sobie znać także problemy z dostawami do lokalnych portów eksportowych. Ceny kawy na świecie są także wspierane przez problemy z eksportem z Wietnamu – największego na świecie producenta kawy gatunku robusta.

Obecnie sytuacja na rynku kawy pozostaje trudna, co stanowi fundamentalne wsparcie dla notowań tego surowca. Mimo zniżek cen arabiki w ostatnich tygodniach, nadal notowania tego towaru utrzymują się w trendzie wzrostowym.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

DODAJ KOMENTARZ

Imię lub nick: Jeśli masz konto zaloguj się.
Komentarz:

KOMENTARZE



Nikt jeszcze nie skomentował tej wiadomości. Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.