MyForex.pl

EUR/USD
GBP/USD
EUR/CHF
USD/CHF

KOMENTARZ SUROWCOWY

22.12.2021 (11:06)

Ceny ropy naftowej pod presją pandemicznych restrykcji

Ceny ropy naftowej pod presją pandemicznych restrykcjiWczoraj notowania ropy naftowej odreagowały wzrostowo wcześniejsze dynamiczne przeceny. Pozytywnym akcentem był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który pokazał większy od oczekiwań spadek zapasów ropy naftowej w USA. Według tej instytucji, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA zniżkowały o 3,67 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki wynoszącej około 2,5-2,8 mln baryłek. Dzisiaj swoje dane na temat zapasów ropy naftowej w USA przedstawi amerykański Departament Energii.

Niemniej, ogólnie sytuacja na tym rynku pozostaje daleka od optymistycznej, głównie za sprawą coraz bardziej uzasadnionych obaw o popyt na paliwa, wynikających z pojawiania się nowych pandemicznych restrykcji. Jak dotychczas, całkowite lub częściowe lockdowny zostały wprowadzone m.in. w Niemczech, Austrii, Irlandii, Holandii czy Korei Południowej.

Nowe restrykcje dzisiaj ogłosił także Singapur, który wstrzymał sprzedaż biletów lotniczych i autobusowych do tego państwa-miasta w terminie od 23 grudnia do 20 stycznia. Natomiast niektóre kraje, takie jak Nowa Zelandia, nie zdążyły nawet znieść poprzednich restrykcji – lecz po prostu je przedłużyły w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wariantu Omikron.

Obecnie wiele obaw budzi okres świątecznych podróży i spotkań, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że kolejne kraje dołączą do wprowadzania jakichś restrykcji w kontekście okresu świąteczno-noworocznego. To zaś mogłoby dodatkowo stłumić popyt na paliwa.

GAZ ZIEMNY

Rekordowe ceny gazu w Europie.

Po wyjątkowo nerwowych wahaniach cen gazu tej jesieni, sytuacja na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych się już nieco ustabilizowała. Obecnie notowania gazu ziemnego w USA oscylują w konsolidacji tuż poniżej poziomu 4 USD za mln BTU.

Tymczasem w Europie wiodącym tematem ostatnich dni na rynku gazu jest wstrzymanie przepływu tego surowca z Rosji do Europy Zachodniej poprzez gazociąg jamalski. Niemiecka firma Gascade podała, że wtorek był już drugim dniem z kolei, kiedy to przepływ gazu był ustawiony nie w kierunku zachodnim, lecz wschodnim. Jednocześnie, strona niemiecka podaje jednak, że Rosja wypełniła wszystkie zobowiązania, wynikające z kontraktów na dostawy gazu.

Według wypowiedzi ze strony Rosji, sprawa nie jest polityczna. Niemniej, sytuacja ta i tak wywołała oskarżenia w kierunku Rosji, że wstrzymuje ona dostawy w związku z napięciami wokół Ukrainy, a dodatkowo opóźnia postępy związane z certyfikacją Nord Stream 2.

Nerwowość zresztą widać także na rynku gazu – europejskie ceny tego surowca we wtorek wzrosły o 16% i sięgnęły rekordowych poziomów. W tym sezonie zapasy gazu ziemnego w Europie znajdują się bowiem na wyjątkowo niskich poziomach, co budzi obawy w obliczu czekających nas zimowych miesięcy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

DODAJ KOMENTARZ

Imię lub nick: Jeśli masz konto zaloguj się.
Komentarz:

KOMENTARZE



Nikt jeszcze nie skomentował tej wiadomości. Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.